Natural Carbon Clay

[16.11.2017]​

Natural Carbon Clay (NCC) består af kulstof, kaolin ler og aluminiumsilicater. Ideelt tilskudsfoder som blandes i foderet, men kan også bruges som topdressing. Produktet indeholder en ekstra kilde i mineralske forbindelser som understøtter dyresundheden.

NCC har en positiv indflydelse på:

  • Binding af toksiner
  • Binding af parasitter, tarmvira og skadelige bakterier
  • Mave- tarmbeskyttelse ved at indføre et beskyttende lag på slimhinden
  • Proteinfordøjelse ved at absorbere og frigive ammoniak
  • Stivelsesfordøjelse gennem katalysatorfunktionen af lermineraler
  • Generel modstand mod sygdomme og infektioner

Bestilling​

Bestilling af vores produkter kan ske via:​

Telefon: 75 38 25 10

E-mail: info@ks-specialfoder.dk

Eller ved at udfylde formularen herunder.​

Mineraler og mælkeerstatninger i hele paller leveres indenfor 14 dage efter bestilling, mens enkelte sække mælkeerstatning leveres fra dag til dag. På samtlige ordrer tilbyder vi en betalingsfrist på fakturadato + 20 dage. Ved betaling efter forfaldsdato beregnes et gebyr på 1% rente pr. påbegyndt måned.

 
 
 
 
Nogle felter er ikke udfyldt korrekt

​KS Specialfoder ApS

Vesterled 49, 6650 Brørup

Telefon: 75 38 25 10

E-mail: info@ks-specialfoder.dk

Persondatapolitik