Gluco`Phyt Liquid

[19.02.2019]

Bidrager til at reducere energiunderskuddet i begyndelsen af laktationen.

En af de vigtigste metaboliske sygdomme hos drøvtyggere er ketose. Denne formel er den eneste i Frankrig (og måske endda i Europa) til at være godkendt økologisk. Baseret på økologisk maltekstrakt, magnesiumchlorid og urteekstrakter, hjælper det med at reducere ketonlegemer lige efter kælvning, og styrke immuniteten af koen via magnesiumchlorid og tilføre massiv energi ind i kroppen i dagene efter kælvning/faring.

Blanding af planteekstrakter.

Teknisk og effektiv dosering af planteekstrakt fra bukkehorn + rosmarin

De tilsatte planter er kendt for deres egenskaber, der har til formål at øge immunforsvaret og reducere ketonlegemer.

Man kan bedst begynde at indgive det 10-15 dage før kælvning og fortsætte i 3 uger efter kælvning.

Med Glucophyt vil vi have mindre risiko for ketose, mere immunitet og bedre kropstilstand hos dyrene efter fødslen.

(Se indholdsspecifikation)

Bestilling​

Bestilling af vores produkter kan ske via:​

Telefon: 75 38 25 10

E-mail: info@ks-specialfoder.dk

Eller ved at udfylde formularen herunder.​

Mineraler og mælkeerstatninger i hele paller leveres indenfor 14 dage efter bestilling, mens enkelte sække mælkeerstatning leveres fra dag til dag. På samtlige ordrer tilbyder vi en betalingsfrist på fakturadato + 20 dage. Ved betaling efter forfaldsdato beregnes et gebyr på 1% rente pr. påbegyndt måned.

 
 
 
 
Nogle felter er ikke udfyldt korrekt

​KS Specialfoder ApS

Vesterled 49, 6650 Brørup

Telefon: 75 38 25 10

E-mail: info@ks-specialfoder.dk

Persondatapolitik